צור קשר

חשיבות מערכת ספרינקלרים במחסנים

אחת לתקופה מתרחשת בארץ שרפה אשר מציפה מחדש את נושא הבטיחות באש. שכן, רק בדיעבד מתברר שתחזוקה נכונה של מערכות גילוי אש הייתה יכולה למנוע אובדן חיים ופגיעה ברכוש שנגרמו עקב כוחה האימתני של האש המשתוללת.

שריפות רבות שאינן מדווחות לציבור הרחב מתרחשות בארץ בתדירות גבוהה יותר, וזאת בעקבות העובדה שלא נגרם בהם אובדן בנפש. אלו שרפות בהם נגרם נזק למבנה בלבד, נזקים המוכרים לבעלי עסקים רבים הסובלים מאיבוד סחורה ומכונות ייצור המאופסנות במחסנים.

מערכת ספרינקלרים במחסן נועדה בכדי לכבות באופן אוטונומי את השריפה לחלוטין, או לעכב את התפשטותה עד להגעת כוחות הכיבוי ובכך לצמצם את הנזקים הכספיים והפסקת הייצור במפעל בעקבות השרפה.

ציוד ומערכת כיבוי אש על פי הנדרש בחוק

תקנות כיבוי האש מחייבות כל בית עסק להחזיק ברשותו ציוד כיבוי אש, הנדרש בכדי לשמור על בטיחותם של העובדים והלקוחות הנמצאים במבנה. כפועל יוצא מכך, מערכת ספרינקלרים במחסנים מעניקה לבעל העסק כיפת ברזל מפני נזקי שרפה ואש.

מערכת ספרינקלרים, הינה מערכת מתזי מים אוטונומית ואוטומטית המותקנת על גבי מערכת צינורות הפרוסה בסמוך לתקרה ולקירות המחסן, כאשר במקרים מסוימים יכולה המערכת להיפרס מחוץ למבנה ומתחת לרצפה צפה. צינורות המערכת מלאים באופן קבוע במים, ומוכנים להתיז מים על השרפה מיד עם התרחשותה הראשונית.

 

על כל צינור מותקנים מתזים, מהם יצאו מים בלחץ גבוה בשעת הצורך, כאשר בראשו של כל מתג מותקן שסתום. השסתום הינו קפסולת זכוכית קטנה, בה נמצאת תערובת כימית ייחודית המתפשטת וגורמת לשבירת הכוס מעל טמפרטורה מסוימת.

זוהי הייחודיות של מערכת ספרינקלרים על פני כל מערכת אחרת, שכן היא מאפשרת כיבוי אש בצורה אפקטיבית, רק במקומות בהם קיימת טמפרטורה גבוהה, ואיננה מושפעת מלכלוך ואבק המאפיינים את המחסנים ועלולים לגרום להתראות שווא.

כאמור, מערכת ספרינקלרים במחסנים מעניקה מענה ראשוני מצוין לכיבוי או עצירת התפשטות האש במחסן או בכל חלק אחר במבנה אשר נדרש להעניק בו הגנה לאנשים, סחורה וציוד.

יש לדאוג לתחזוק ובדיקות תקופתיות על מנת לוודא את התקינות של הציוד. ציוד זה הוא חינו בכל בית, עסק או מפעל ויכול למנוע אסון גדול. עם זאת, אין הציוד מהווה תחליף לשירותי הכבאות במקרה של שריפה ויש להזעיק את מכבי האש עם פרוץ השריפה.

מאמר בחסות: http://www.k-m-fire.co.il